كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
واکسن دامی به میزان کافی ذخیره سازی شده استواکسن دامی به میزان کافی ذخیره سازی شده است
واکسن دامی به میزان کافی ذخیره سازی شده استواکسن دامی به میزان کافی ذخیره سازی شده است
1397/2/16 يكشنبه
واکسن دامی به میزان کافی ذخیره سازی شده است
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: واکسن دام و طیور به میزان کافی برای مقابله با بیماری های مختلف در کشور ذخیره سازی شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، دکتر علیرضا رفیعی پور در نشست بررسی مشکلات دامداری های شهر داودآباد و روستاهای تلخاب و سلیم آباد فراهان افزود: در سال های گذشته برای مقابله با بیماری های دام و طیور در کشور علاوه بر دغدغه کیفیت واکسن ها، نگرانی هایی در حوزه کمبود واکسن نیز وجود داشت.

وی ادامه داد: امسال برای مقابله با بیماری های مختلف دام و طیور واکسن انواع بیماری ها به میزان کافی در کشور وجود داشته و در صورت نیاز به میزان کافی در اختیار دامداران قرار می گیرد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: واکسیناسیون  در شرایط کنونی و بدون رعایت نکات بهداشتی تنها 30 درصد ایمنی در برابر بیماری را در بدن دام های ایجاد می کند و می توان این ایمنی را با انجام اقدام های ضدعفونی و سم پاشی جایگاه های دام تا 80 درصد افزایش داد.

وی با یادآوری ورود سویه جدید تب برفکی در سال 94 به کشور خاطر نشان کرد: همواره دستیابی به واکسن سویه جدید بیماری ها در دنیا به سه تا 6 ماه زمان نیاز دارد و این مهم موجب شد سال 94 ورود سویه جدید بیماری از غرب کشور 30  هزار تلفات را ایجاد کند.

استاندار مرکزی نیز در این نشست گفت: این استان با دارا بودن 300 هزار دام سنگین و یک میلیون و 500 هزار دام سبک یکی از استان های صادر کننده و کانون های تولید گوشت قرمز و شیر در کشور محسوب می شود.

سید علی آقازاده افزود: با توجه به جایگاه استان مرکزی در زمینه تولید گوشت و شیر در کشور نیاز است برای مقابله با بیماری ها و جلوگیری از خسارت به واحدهای تولیدی سازمان دامپزشکی به این استان نگاه ویژه ای داشته باشد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه امسال از نظر تامین واکسن بیماری های دامی در کشور هیچگونه کمبودی وجود ندارد نیاز است اداره کل دامپزشکی استان مرکزی واکسن های باکیفیت را تهیه و برای مقابله با بیماری ها در اختیار دامداران استان قرار دهد.

آقازاده نبود بیمه را از جمله مشکلات دامدارن استان مرکزی عنوان کرد و گفت: نیاز است سازمان دامپزشکی کشور پیگیری لازم برای جبران خسارت واحدهای دامداری استان و کشور را در دستور کار قرار دهد.

وی یادآور شد: 25 میلیون قطعه طیور سال گذشته بر اثر شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور معدوم سازی شدند که 240 هزار قطعه این پرندگان مربوط به استان مرکزی بود.

استاندار مرکزی ایجاد شهرک دامپروری در شهر داود آباد را از برنامه های در دست پیگیری عنوان کرد و افزود: با ایجاد این شهرک تا حدود زیادی می توان از بروز بیماری ها و خسارت به دامداری های این شهر جلوگیری کرد.

وی ادامه داد: ایجاد کشتارگاه صنعتی در استان مرکزی یکی از ضرورت های این استان است و اکنون سه تا چهار سرمایه گذار برای ایجاد نخستین کشتارگاه صنعتی در استان اعلام آمادگی کرده اند.

آقازاده افزود: پارسال 310 میلیارد ریال تسهیلات برای افزایش تولید به 80 واحد تولیدی استان مرکزی پرداخت شده است.

وی ادامه داد: امسال نیز 150 میلیارد ریال برای پشتیبانی از بخش کشاورزی استان مرکزی به صندوق توسعه کشاورزی استان اختصاص یافته است.
 


منبع: روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی

بيشتر
نسخه قابل چاپ
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان دامپزشکی کشور است