كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
برگزاری جلسه ساماندهی وضعیت کشتارگاههای دام در استانداری مرکزیبرگزاری جلسه ساماندهی وضعیت کشتارگاههای دام در استانداری مرکزی
برگزاری جلسه ساماندهی وضعیت کشتارگاههای دام در استانداری مرکزیبرگزاری جلسه ساماندهی وضعیت کشتارگاههای دام در استانداری مرکزی
1397/2/18 سه‌شنبه
برگزاری جلسه ساماندهی وضعیت کشتارگاههای دام در استانداری مرکزی
جلسه کمیته ساماندهی کشتارگاه های دام استان مرکزی با حضور مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی و رییس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی، مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی استان، رییس گروه تهدیدات زیستی اداره کل پدافند غیر عامل استانداری، معاون مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مرکزی و نمایندگان برخی از دستگاه های ذیربط در محل سالن جلسات دفتر امور عمرانی استانداری مرکزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، دکتر محسن شانقی مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی در ابتدای جلسه با اشاره به اهمیت کشتار بهداشتی در دام گفت: یکی از حلقه های اصلی در زنجیره تولید غذای سالم، کشتارگاه ها هستند و از لحاظ بهداشتی و در بحث بیمارهای مشترک بین انسان و دام و سلامت مردم حائز اهمیت است.

وی در خصوص بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو اظهار کرد: با توجه به شروع فصل گرما و افزایش فعالیت و تکثیر کنه ها و برای پیشگیری از بیماری بایستی اقداماتی از قبیل سمپاشی به منظور مبارزه با انگل های خارجی، جلوگیری از کشتار غیر مجاز دام، نگهداری گوشت در پیش سردکن، اطلاع رسانی از طریق صدا و سیما، آموزش افراد در معرض خطر و آموزش دامداران و فرهنگ سازی در خصوص خودداری از کشتار غیر مجاز انجام پذیرد.

مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی ادامه داد: علائم این بیماری در دام فقط یک تب زودگذر است و تشخیص بیماری از طریق مرکز بهداشت در جمعیت انسانی است.
شانقی در خصوص برنامه های انجام شده در سال گذشته در این مورد بیان کرد: پارسال کلیه گوشت قرمز بعد از استحصال در پیش سرکن و یا کانتینر در کشتارگاه بعد از خنک سازی به مراکز عرضه حمل می شد.

 مهندس شایسته فرد رییس گروه تهدیدات زیستی اداره کل پدافند غیر عامل استانداری مرکزی در این جلسه گفت:کشتارگاه دام زرندیه سنتی است و نواقص موجود باید اولویت بندی و به صورت عملیاتی مرتفع گردد.

در این جلسه مصوب شد شهرداری زرندیه تجهیزات جانبی برای کشتار از جمله اره جناق بر، چاه تلفات یا کوره لاشه سوز، آب گرم، دیوارکشی، ظرفیت سردخانه، حوضچه ضدعفونی، کارواش خودروها و کلیه امکانات و اقدامات لازم در خصوص بهداشت فردی پرسنل از جمله احداث حمام، اتاق کارگری، کمد، سرویس بهداشتی و .... را در اسرع وقت فراهم نماید و سایر نواقص در جلسه کمیته ساماندهی شهرستان اولویت بندی و زمان بندی گردد.

از دیگر مصوبات این جلسه مقرر گردید کشتارگاه هایی که ظرفیت پیش سرد برای نگهداری گوشت پایین(کم) است شهرداری یا متصدیان کشتارگاه ها نسبت به انعقاد قرار داد با سایر سردخانه ها به صورت موقت اقدام و متصدیان کشتارگاه ها بایستی نسبت به نصب ترموگراف در پیش سردکن و تهیه دستگاه PH متر و دماسنج تا پایان اردیبهشت اقدام نمایند.
 


منبع: روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی

بيشتر
نسخه قابل چاپ
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان دامپزشکی کشور است