كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
افزایش احتمال رخداد تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در فصول گرمافزایش احتمال رخداد تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در فصول گرم
افزایش احتمال رخداد تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در فصول گرمافزایش احتمال رخداد تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در فصول گرم
1397/2/22 شنبه
افزایش احتمال رخداد تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در فصول گرم
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان مرکزی در خصوص افزایش خطر تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در فصول گرم هشدار داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، دکتر محمد فتاحی افزود: تب کریمه کنگو نوعی بیماری خونریزی دهنده و در زمره بیماری های مشترک انسان و دام است که عامل اصلی انتقال بیماری بین دامها، کنه ها می باشند که عامل بیماری را از دام آلوده به سایر دامها منتقل می نمایند و  این کنه ها و دامهای آلوده منشاء آلودگی برای انسان هم می باشند.

وی راههای انتقال بیماری به انسان را گزش کنه، له کردن کنه با دست، تماس با خون و ترشحات خونی و گوشت دام آلوده عنوان کرد و افزود: این بیماری در دام علائم بالینی ندارد و زمانی تشخیص داده می شود که در بین جمعیت انسانی بروز کند.
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان مرکزی ادامه داد: با توجه به فرارسیدن فصل گرما و افزایش فعالیت کنه ها، احتمال رخداد این بیماری افزایش می یابد که از راه های پیشگیری این بیماری سمپاشی دام و اماکن دامی، تجهیز کشتارگاه های دام به سردخانه نگهداری گوشت و رعایت بهداشت فردی به هنگام تماس با دام، گوشت و آلایش دامی می باشد.

وی خاطر نشان کرد: شهروندانی که در خارج از کشتارگاه بدون رعایت پوشش های بهداشتی شامل دستکش، عینک و ماسک اقدام به کشتار دام می کنند و یا افرادی که گوشت تازه تولید شده در خارج از کشتارگاه را تهیه می کنند بیشتر از سایر افراد در معرض این بیماری قرار دارند.
فتاحی ادامه داد: برای جلوگیری از انتقال این بیماری از گوشت به انسان باید لاشه دام پس از کشتار به مدت حداقل  24 ساعت در دمای صفر تا چهار درجه نگهداری شود تا در صورت آلوده بودن از انتقال بیماری جلوگیری شود.
وی یاد آور شد: برخی بیماری های دامی شامل سل، تب مالت یا بروسلوز، هاری، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو ، مشمشه و شاربن (سیاه زخم) از جمله بیماری های مشترک بین انسان و دام است که علاوه بر ایجاد خسارت مالی و اقتصادی، تلفات و صدمات جبران ناپذیری را بر جمعیت انسانی وارد می آورد
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان مرکزی ادامه داد: بر این اساس مبارزه با بیماری های مشترک بین انسان و دام از اولویت های سازمان دامپزشکی است و هر سال برای جلوگیری از انتقال آن به انسان فعالیت های گسترده ای از جمله واکسیناسیون، تست انواع بیماری ها در جمعیت دام ها در دامداری های سنتی و صنعتی انجام و دام های آلوده مشخص و حذف می شوند.

منبع: روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی

بيشتر
نسخه قابل چاپ
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان دامپزشکی کشور است