كوچك يا بزرگ كردن بخش :.

استان و شهرستان

ایمن سازی 30 هزار دام دلیجان علیه تب مالت آغاز شدایمن سازی 30 هزار دام دلیجان علیه تب مالت آغاز شد
ایمن سازی 30 هزار دام دلیجان علیه تب مالت آغاز شدایمن سازی 30 هزار دام دلیجان علیه تب مالت آغاز شد
1397/3/20 يكشنبه
ایمن سازی 30 هزار دام دلیجان علیه تب مالت آغاز شد
سرپرست شبکه دامپزشکی دلیجان گفت: اجرای طرح ایمن سازی 30 هزار راس دام سبک و سنگین این شهرستان علیه بیماری تب مالت آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان دلیجان، دکتر سجاد قاسمی در گفت و گو با ایرنا افزود: پنج کانون از این بیماری در مناطق پر تراکم دامی دلیجان شناسایی شده است که اولویت مایه کوبی در این مناطق است.

وی اظهار داشت: مایه کوبی تب مالت با مشارکت سه تیم بخش خصوصی و یک تیم از حوزه دولتی به صورت رایگان به مدت یک ماه انجام می شود.

وی ادامه داد: پیش بینی می شود در این طرح 17 هزار راس بره و بزغاله، 10 هزار راس گوسفند و بز و حدود سه هزار راس گاو و گوساله علیه بیماری مشترک تب مالت مایه کوبی شوند.

قاسمی افزود:بروسلوز یا تب مالت شایع ترین بیماری مشترک میان انسان و دام است و مصرف فرآورده های حیوانی آلوده به صورت خام یا نیم پز می تواند موجب بروز آن در انسان شود.

سرپرست شبکه دامپزشکی دلیجان گفت: خسارت اقتصادی این بیماری در جمعیت دامی سقط جنین، کاهش وزن و کمبود شیر دهی است و اجرای این طرح در دلیجان باعث سلامت دام ها و پیشگیری از ابتلای شهروندان به بیماری تب مالت می شود.

قاسمی افزود: علایم بیماری مشترک تب مالت در انسان به صورت تب و لرز، تعریق و کمر درد است و مهمترین تظاهرات بالینی آن در دام سقط جنین است.

وی بیان کرد: تب مالت در انسان از راه مصرف فرآورده‌های لبنی آلوده به‏ ویژه شیرخام و غیر پاستوریزه و در حیوانات راههای ابتلا عامل بیماری از طریق دستگاه گوارش، مخاطات و تماس جنسی می باشد.

وی اظهار داشت: افراد در معرض خطر این بیماری شامل دامداران، دامپزشکان، کارکنان کشتارگاه، بازرسان و کارکنان آزمایشگاه است اما ، این بیماری در شکارچیان و مصرف کنندگان شیر و فرآورده های لبنی غیرپاستوریزه نیز مشاهده می‌شود.

سرپرست شبکه دامپزشکی دلیجان افزود: انجام مایه کوبی دام‌ها، رعایت مسائل بهداشتی قرنطینه ‌ای، مصرف فرآورده‌های لبنی پاستوریزه و آموزش، اساس پیشگیری بیماری در دام و انسان است.

سه هزار راس دام سنگین و 170 هزار راس دام سبک در دلیجان وجود دارد.

منبع: روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان دلیجان

بيشتر
نسخه قابل چاپ
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان دامپزشکی کشور است