اخبار حاوی کلید واژه (مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی)


چاپ
ارسال به دوست

اقدامات اداره کل دامپزشکی استان مرکزی در راستای کنترل بیماری تب برفکی

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی اقدامات این اداره کل را در راستای کنترل بیماری تب برفکی تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، دکتر محسن شانقی اظهار کرد: بیماری تب برفکی یکی از بیماری‌های ویروسی مسری دام است که در صورت شیوع، خسارات اقتصادی فراوانی را به واحدهای پرورش دام وارد می‌سازد.

وی با یادآوری مشاهده 17 کانون بیماری تب برفکی در زمستان سال گذشته در این استان خاطرنشان کرد: شمار کانون های این بیماری در فصل زمستان امسال تعداد 15 کانون بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته روند کاهشی داشته است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: شمار کانون های بیماری تب برفکی در فصل زمستان هر سال به دلیل افزایش نقل و انتقال دام ها، تردد دلالان، خرید و فروش بدون مجوز دامپزشکی و فصل زایش دام های سبک در استان مرکزی و کشور روند افزایشی دارد.

وی ادامه داد: بر این اساس مرحله سوم واکسیناسیون تب برفکی دام های سنگین از ابتدای بهمن ماه و دام سبک از هفته پایانی دی ماه امسال در استان مرکزی آغاز و تا کنون 50 هزار راس دام سنگین و 630 هزار راس دام سبک علیه بیماری بیماری تب برفکی واکسینه شده اند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی انجام ضد عفونی کانون های بیماری تب برفکی برای مقابله با این بیماری را از برنامه های این اداره کل عنوان کرد و افزود: در سه ماه پایانی امسال تمامی کانون های این بیماری و واحدهای اطراف آن ها به صورت رایگان توسط اداره کل دامپزشکی این استان ضد عفونی شده است.

شانقی شهر داود آباد را تنها کانون بیماری تب برفکی در شهرستان اراک عنوان کرد و گفت: ورود دام های جدید در 2 ماه گذشته به این شهر، نگهداری دام های جدید همراه با دام های موجود، رها کردن تلفات در محیط زیست، عدم گزارش بروز بیماری و تلفات به دامپزشکی، عدم دفن بهداشتی تلفات و فاصله زمانی بین 2 واکسیناسیون از جمله مهمترین عوامل شیوع این بیماری در این منطقه بوده است.

وی ادامه داد: 265 راس دام سنگین و 33 هزار و 200 راس دام سبک در فصل زمستان برای مقابله با شیوع بیماری تب برفکی در شهر داود آباد واکسینه و تمامی واحدهای آلوده این شهر با هماهنگی شهرداری به صورت رایگان ضد عفونی شده اند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی ضد عفونی تمامی شهر داود آباد با استفاده از سه دستگاه تانکر توربو لاینر را از دیگر برنامه های اداره کل دامپزشکی استان برای مقابله با بیماری تب برفکی در این شهر عنوان کرد و افزود: یکهزار و 500 لیتر مواد ضد عفونی برای گندزدایی این شهر اختصاص یافته است.

شانقی گفت: هماهنگی با شهرداری شهر داود آباد برای دفن بهداشتی لاشه ها، برگزاری نشست با دامداران و آموزش راه های پیشگیری، کنترل و مقابله با بیماری از دیگر اقدام های اداره کل دامپزشکی استان مرکزی برای مقابله با بیماری تب برفکی در شهر داود آباد بوده است.

وی، مقابله با شیوع بیماری تب برفکی را از برنامه های اولویت دار اداره کل دامپزشکی استان مرکزی دانست و خاطرنشان کرد: یک میلیون و 257 هزار راس دام سبک و 212 هزار راس دام سنگین از ابتدای سال جاری تاکنون علیه این بیماری واکسینه شده اند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: هفت میلیون متر مکعب جایگاه دام و 646 هزار راس دام از ابتدای سال جاری با پنج هزار و 540 لیتر مواد ضد عفونی علیه بیماری تب برفکی ضد عفونی شده اند.

شانقی افزود: برگزاری نشست های آموزشی، ارسال پیامک هشدار بیماری تب برفکی به دامداران و اتحادیه ها از دیگر اقدام های اداره کل دامپزشکی استان مرکزی برای مقابله با بیماری تب برفکی بوده است.

وی گفت: اگر چه واکسیناسیون نقش بسزایی در مقابله با این بیماری دارد  اما باید توجه داشت که صرفاٌ نمی‌توان به صورت صد درصد متکی به آن بود و رعایت اصول بهداشتی، قرنطینه‌ای، کنترل تردد دام، دفن بهداشتی تلفات و ضد عفونی توسط دامداران در کنار امر واکسیناسیون در جلوگیری از بروز و شیوع بیماری بسیار مؤثر است.

شانقی در پایان افزود: به دامداران توصیه می‌کنیم در زمان اجرای عملیات مایه کوبی تب برفکی از خرید، فروش و نقل و انتقال کنترل نشده دام و همچنین تردد پرسنل و ماشین‌آلات بین واحدها خودداری کرده و ضمن همکاری با اکیپ‌های واکسیناسیون نسبت به اعمال شرایط بهداشتی در واحدهای دامی خود اقدام نمایند.

  • کد خبر: ٧٤٤١/
  • ١٣:١٨ - 1397/12/19/
  • تعداد بازدید: 49

خروج