چاپ
ارسال به دوست

6200 راس دام در فراهان علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان فراهان گفت: 6 هزار و 200 راس دام در مرحله دوم اجرای واکسیناسیون تب برفکی دام های سنگین از اواسط مهر ماه امسال تا کنون علیه این بیماری واکسینه شدند

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان فراهان، جواد مهر علی افزود: واکسیناسیون این دام ها به صورت رایگان و در راستای پوشش حداکثری، جلوگیری از شیوع احتمالی بیماری تب برفکی و بروز خسارت در بین دامداری های شهرستان فراهان انجام شده است.

وی ادامه داد: 15 هزار دام سنگین شهرستان فراهان وجود دارد که با توجه به محدودیت واکسن رایگان تب برفکی این طرح بر اساس اولویت بندی در بین دامداری های سنتی انجام شده است.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان فراهان خاطر نشان کرد: اکنون واکسن بیماری تب برفکی مورد نیاز دامداری های صنعتی و نیمه صنعتی به میزان کافی در این شهرستان وجود داشته و واکسیناسیون بیماری تب برفکی در این واحدها به صورت بهادار توسط گروه های مایه کوبی بخش خصوصی انجام می شود.

مهر علی، اجرای واکسیناسیون دام ها علیه بیماری تب برفکی را از جمله اقدام های مقابله با شیوع احتمالی این بیماری در بین دامداری ها دانست و گفت: با توجه به ماهیت ویروسی، سرعت بالای انتشار و زیان اقتصادی فراوان این بیماری نیاز است دامداران علاوه بر واکسیناسیون دام انجام اقدام های امنیت زیستی از جمله ضد عفونی، شعله افکنی و آهنک پاشی محل نگهداری دام ها را در دستور کار خود قرار دهند.

وی ادامه داد: اجتناب از تردد غیر ضروری به مراکز پر خطر شامل میدان های دام، کشتارگاه های دام و کانون های آلوده، تعبیه حوضچه های ضدعفونی در ورودی دامداری ها، ساخت محل قرنطینه برای دام های ورودی و حمل و نقل دام با اخذ گواهی قرنطینه از دامپزشکی از دیگر راه های مقابله با شیوع بیماری تب برفکی است.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان فراهان از دامداران خواست در صورتی بروز تلفات در واحدهای دامداری برای جلوگیری از انتقال و شیوع احتمالی بیماری تب برفکی مراتب را در اولین فرصت به اداره دامپزشکی اطلاع رسانی کرده و تلفات را در گودال عمیق دفن و با یک لایه آهک روی آن را بپوشانند.

  • کد خبر: ٢٨٧١/
  • ١٠:٢٥ - 1397/09/10/
  • تعداد بازدید: 37
کلید واژه ها

خروج