چاپ
ارسال به دوست

یک مورد بیماری مشمشه در استان مرکزی مشاهده شد

سرپرست اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: یک مورد بیماری مشمشه ) مشترک بین انسان و دام) در تست های انجام شده در سال جاری بین اسب ها و تک سمی های این استان مشاهده شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، دکتر ابوالفضل حمزلوئیان افزود: تست مشمشه امسال بر روی 692 راس اسب و حیوان های تک سمی استان مرکزی انجام شد که در این تست ها یک مورد مثبت تشخیص و پس از مرگ با ترحم به صورت بهداشتی دفن شد.

وی ادامه داد: بیماری مشمشه یکی از قدیمی ترین و خطرناک ترین بیماری های مشترک بین انسان و دام است که بیشتر در بین حیوان های تک سمی مشاهده می شود.

سرپرست اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی خاطر نشان کرد: با شیوع احتمالی بیماری مشمشه امکان انتقال آن به سایر حیوان ها از جمله گوشتخواران، بز، گوسفند و شتر نیز وجود داشته و در صورت انتقال به انسان و تشخیص دیر هنگام این بیماری مرگ بیمار را به همراه دارد.

حمزلوئیان تست مشمشه با اولویت مراکز پرورش، نگهداری و باشگاه های سوارکاری را از جمله برنامه های دامپزشکی استان مرکزی برای مقابله با شیوع این بیماری عنوان کرد و گفت: تست مشمشه از جمله وظایف دامپزشکی این استان در راستای مقابله با بیماری مشترک بین انسان و دام بوده و برای جلوگیری از شیوع احتمالی این بیماری سالی 2 بار این تست در بین تک سمی های استان انجام می شود.

وی از مردم و پرورش دهندگان اسب خواست برای جلوگیری از انتقال بیماری مشمشه به دام ها و انسان نیاز است اسب هایی خریداری کنند که گواهی لازم سلامت و تاییده دامپزشکی را داشته و سالی 2 بار با همکاری اداره کل دامپزشکی استان نسبت به انجام تست مشمشه در بین این حیوان ها اقدام کنند.

سرپرست اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی خاطر نشان کرد: این افراد باید در صورت جابه جایی اسب گواهی بهداشتی و قرنطیه ای را از شبکه های دامپزشکی شهرستان محل زندگی خود دریافت نمایند.

  • کد خبر: ٣٠١٥/
  • ١٣:٥٩ - 1397/09/13/
  • تعداد بازدید: 34
کلید واژه ها

خروج