چاپ
ارسال به دوست

مراسم گرامیداشت روز ملی دامپزشکی در استان مرکزی برگزار شد

گرامیداشت 14 مهر روز ملی دامپزشکی همزمان با هفته دامپزشکی در محل سالن جلسات اداره کل دامپزشکی استان مرکزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، به مناسبت 14 مهر روز ملی دامپزشکی با شعار دامپزشکی، امنیت غذایی و اقتصاد مقاومتی، مراسم گرامیداشت با حضور استاندار استان مرکزی، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی و تشکل ها و جمعی از همکاران بخش خصوصی و دولتی برگزار شد.

دکتر محسن شانقی مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی در این مراسم بیان کرد: که صنعت پرورش دام و طیور و آبزیان و زنبورعسل امروز یکی از صنایع عظیم که حفظ و حراست از این سرمایه عظیم دامی در کشور، به عهده دامپزشکی است.

وی با اشاره به نقش حیوانات در سه حوزه اقتصاد، امنیت و فرهنگ گفت: امروز مشخص شده که حیوانات نه تنها در تامین مواد غذایی حیوانی مورد نیاز انسان نقش دارند بلکه در ایجاد شغل و امنیت شغلی مردم و حتی فرهنگ خانواده ها و نگهداری حیوانات خانگی در منزل و زندگی شخصی افراد تاثیرگذار هستند و بسیاری از مردم جامعه نسبت به نگهداری و پرورش حیوانات در منازل شخصی خود رو آورده اند.

در ادامه به نقش دامپزشکی در سلامت جامعه و مبارزه و کنترل بیماریهای مشترک توسط دامپزشکی اشاره کرد و گفت: با وجود بیماریهای خطرناکی همچون تب مالت، سل، هاری و ... ، دامپزشکی به عنوان خط مقدم مبارزه با بیماری های مشترک بین انسان و دام عمل می کند و با کنترل این بیماریها و نظارت بر تولید فرآورده های خام دامی نقش اساسی در بهداشت و سلامت مردم بعهده دارد بنابراین باید به دامپزشکی توجه ویژه ای شود تا بتواند با اقتدار بیشتر وظایفش را انجام دهد که متاسفانه این مهم نه تنها از دید عموم مردم بلکه از دید سیاست گزاران سلامت غذا نیز به دور مانده و همچنان تصورها بر این است که دامپزشکی صرفاً به بحث درمان دام می پردازد و نقشی در زنجیره سلامت غذا ندارد.

در ادامه شانقی به نقش دامپزشکی در تجارت بین الملل و زمینه ورود به بازارهای جهانی اشاره کرد و گفت: تنها شرط لازم و کافی برای صادرات محصولات دامی، الزامات بهداشتی و تنها مرجع صلاحیت دار صدور گواهی بهداشتی، سازمان دامپزشکی است.

سید علی آقازاده استاندار استان مرکزی نیز در این نشست بیان کرد: با توجه به اینکه مردم مصرف‌کنندگان فرآورده‌های دامی هستند می‌طلبد با اجرای طرح تحول سلامت در سازمان دامپزشکی، بیماری مشترک بین انسان و دام را کنترل کرد که در این خصوص قطعاً مکاتباتی با مقامات ارشد صورت می‌گیرد و تدابیر ویژه‌ای اتخاذ خواهد شد.

وی ادامه داد: 34 هزار نفر در سازمان دامپزشکی کشور در زمینه نظارت بر فعالیت های تولید و عرضه مواد خام دام و طیور، جلوگیری از انتقال و شیوع احتمالی بیماری های دامی به فعالیت اشتغال دارند که 700 نفر این افراد در این استان هستند.

آقازاده گفت: شاغلان دامپزشکی استان مرکزی بر چرخه تولید و عرضه 2 میلیون و 600 هزار دام سبک و 20 میلیون قطعه طیور نظارت دارند.

وی افزود: استان مرکزی در تولید طیور رتبه پنجم در کشور و در تولید آبزیان رتبه اول و دوم را در کشور دارد که تولید آبزیان نسبت به سال گذشته بین ۷۰۰ تا هزار تن افزایش داشته است.

در پایان این مراسم از تعدادی از فعالان حوزه دامپزشکی  و کارمندان نمونه اداره کل دامپزشکی و تولیدکنندگان برتر استان مرکزی با اهدای لوح، تقدیر شد.

  • کد خبر: ٦٩٤/
  • ٠٩:٥٢ - 1397/07/18/
  • تعداد بازدید: 31
کلید واژه ها

خروج