• 99/10/30 - 08:37
  • تعداد بازدید : 43
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
با حضور مدیران ستادی و ادارات کل دامپزشکی استانها و نمایندگان دستگاههای اجرایی مربوطه انجام شد:

برگزاری وبینار بررسی فرآیند رصد و پایش ،مهار و مختومه سازی رخدادهای آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

وبینار بررسی فرآیند رصد و پایش ، تشخیص،مهار و مختومه کردن رخدادهای آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان‌های درگیر و پیشگیری در سایر استان‌ها با حضور مدیران ارشد ستادی سازمان و ادارات کل دامپزشکی استان‌ها به همراه نمایندگان دانشگاههای علوم پزشکی ، ادارات کل حفاظت محیط زیست و معاونین بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان ها برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر علی‌صفر ماکنعلی رئیس سازمان دامپزشکی امروز دوشنبه 29 دی 99 در وبینار بررسی فرآیند رصد و پایش ، مهار، تشخیص  و مختومه‌سازی رخدادهای آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گفت: سازمان دامپزشکی کشور از مرداد ماه سال جاری برای ارتقا سطح هوشیاری به کرّات از طریق رسانه‌ها و مکاتبات رسمی اعلام و پیش بینی کرده بود که موج  ۱۴۰۰ - ۱۳۹۹ بیماری وسیع ترین و شدید‌ترین امواج بیماری آنفلوانزای فوق حاد در دو دهه اخیر خواهد بود.
وی با بیان اینکه پیرو این هشدارها آمادگی لازم جهت پیشگیری از شیوع این بیماری در کشور نیز بوجود آمده بود  و در این رابطه سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت بهداشت نیز با تمام امکانات  موازی با سازمان آمادگی لازم را بوجود آورده بودند وی   افزود: برنامه ملی ما در 4 نسخه مختلف شامل استان‌های شمالی؛ استان‌های متراکم و پرخطر؛ مناطق خاص واقع در اطراف تالاب‌ها و برکه‌ها و سدها و سایر قسمت‌های کشور تدوین و عملیاتی شده است.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد کانون‌های بیماری مذکور در استان خراسان جنوبی برای ما حاوی درس‌های فراوانی است. وی در همین ارتباط از مدیران کل دامپزشکی استان‌هایی چون مازندران و مرکزی به دلیل هماهنگی عالی بین محیط زیست و دامپزشکی در رصد و پایش بیماری تشکر کرد و افزود: در این میان جا دارد به طور ویژه از مدیریت استاندار محترم استان مرکزی در کنترل و مهار  بیماری در استان مرکزی که می تواند به عنوان یک نسخه موفق در برنامه‌ها کنترل بیماری ذکر گردد، تقدیر نمود.
ماکنعلی با گوشزد کردن اهمیت اجرای محدودیت‌های تردد افراد، وسایل درون محدوده درگیری با بیماری تصریح کرد: معنا و مفهوم ابتلای 5 واحد مرغداری گوشتی در استان خراسان جنوبی به آنفلوآنزای پرندگان (با توجه به نسبت احتمال یک شصت و پنجم تا یک صدم درگیری واحد گوشتی به بیماری نسبت به واحدهای تخمگذار) این است که بدلیل پنهان کاری یک انفجار ویروسی وحشتناک رخ داده است.
وی با بیان اینکه در استان خراسان جنوبی بر اساس اطلاعات موجود تاخیر در فاصله گزارش‌دهی و مداخله واحد مرغ تخمگذار واقع در این استان موجب بروز مشکل در فرآیند مداخله سریع و تاثیرگذار شد افزود: هر چه فاصله بین گزارش‌دهی و مداخله بیشتر باشد، کارآیی سیستم رصد و پایش  پایین‌تر خواهد آمد و هر چه این فاصله کوتاه‌تر باشد، این کارآیی بیشتر خواهد شد.
ماکنعلی با اشاره به اهمیت بحث گزارش‌گیری و گزارش‌دهی و تشخیص عالی سازمان دامپزشکی کشور افزود در نمونه استان مرکزی در کمتر از 6 ساعت در روز جمعه نمونه ها آزمایش و بیماری تائید گردید.
وی با تاکید بر اینکه بحث رصد و پایش «بر مبنای تلفن» که از 31 مرداد به ادارات کل دامپزشکی اعلام شده است، بایستی جدی گرفته شود تصریح کرد: این یک اصل است که هنگام ورود به یک مزرعه مرغ مادر یا تخمگذار از 14 روز قبل از آن نباید از هیچ فارمی بازدید شده باشد. کما اینکه با وجود گرفتن دوش و تعویض لباس و رعایت موازین امنیت زیستی، در صورت جابجایی از یک فارم  آلوده به یک فارم پاک، احتمال انتقال ویروس وجود خواهد داشت.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور با تاکید دوباره بر اینکه افراد شرکت کننده در عملیات مهار تحت هیچ شرایطی نباید در عملیات رصد و پایش سایر فارم‌ها فعالیت داشته باشند اظهار امیدواری کرد موج بیماری  ۱۴۰۰ - ۱۳۹۹ در کشور با هماهنگی همه دستگاه‌ها و استانداری‌ها به خوبی مدیریت و پشت سر گذاشته شود. وی همچنین کرد این هفته رخداد خراسان جنوبی مهار خواهد شد 
دکتر سید بهمن نقیبی، معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور نیز در حاشیه این وبینار که اداره آن را نیز به عهده داشت، در گفتگویی کوتاه با خبرنگار ما اظهار کرد: این وبینار به دنبال وقوع مواردی از رخدادهای آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از 28 آبان 99 به بعد که دوره جدید بیماری در کشور محسوب می‌شود، برگزار گردید.
وی با بیان اینکه تاکنون 26 کانون در 6 استان کشور شامل مرکزی، مازندران، اردبیل، تهران، خراسان جنوبی و کرمانشاه گزارش شده است ، تصریح کرد: خوشبختانه در 5 استان از این استان‌ها کانون‌ها صرفا" محدود به حیات وحش و طیور بومی بوده و فقط در خراسان جنوبی مواردی از ابتلای واحدهای صنعتی مشاهده شده است.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه جلسه وبیناری امروز با حضور همکاران ادارات کل دامپزشکی استان‌ها و همچنین همکاران ستاد سازمان دامپزشکی کشور برگزار شده است، گفت: دراین جلسه آنچه در این مدت انجام شده مرور گردیده و تمهیدات لازم برای پیشگیری از گسترش بیماری اندیشیده خواهد شد. 
لازم به ذکر است در این جلسه برابر هماهنگی به عمل آمده، به غیر از مدیران کل مربوطه در ستاد سازمان، همکارانی از معاونت بهداشتی دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور، همکاران سازمان حفاظت محیط زیست، معاونت بهبود تولیدات دامی نیز حضور داشتند و نظرات سازمانی خود را در ارتباط با بیماری اعلام نمودند.
 
 
 
  • گروه خبری : اخبار اصلی
  • کد خبر : 259236
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید