• 99/10/25 - 12:07
  • تعداد بازدید : 119
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

طرح ایمن‌سازی دام‌های عشایر استان مرکزی در برابر تب برفکی آغاز شد

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: طرح ایمن سازی دام‌های سبک (گوسفند و بز) عشایر این استان در برابر بیماری تب برفکی از هفته جاری آغاز شد و قرار است طی آن ۲۶۰ هزار راس دام واکسینه شوند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، دکتر سعید رحیمی افزود: بیشتر عشایر استان مرکزی در ۲ شهرستان ساوه و زرندیه زندگی می‌کنند ولی با توجه به کوچ آنان، در صورت ابتلای دامهایشان به  تب برفکی، احتمال گسترش بیماری در بین دام های سایر نقاط استان وجود دارد.

وی اظهار داشت: اداره کل دامپزشکی در راستای پیشگیری از بروز بیماری در بین دام‌های عشایر و جلوگیری از خسارتهای شدید آن، اقدام به مایه کوبی رایگان دامهای سبک  از طریق عقد قرارداد با مراکز بخش خصوصی کرده‌ است.

رحیمی افزود: تب برفکی از جمله بیماری‌های حاد ویروسی و واگیر دار است که در حیوانات زوج سم اهلی و وحشی دیده می‌شود و در صورت بروز ۱۰۰ درصد گله را درگیر می‌کند.

وی، بیشترین تلفات بیماری تب برفکی را در دام‌های جوان گله عنوان کرد و گفت: تب شدید، کاهش اشتها، کاهش تولید شیر، ریزش بزاق از دهان، زخم مخاطی بر روی زبان و محوطه دهانی، جراحت پستان و فضای بین ۲ سم، لنگش به ویژه در گوسفند و بز و تلفات در دام‌های جوان از جمله علایم این بیماری است.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: رعایت مسائل بهداشتی و قرنطینه ای نیز به‌ عنوان مکمل واکسیناسیون نقش مهمی در پیشگیری از شیوع احتمالی بیماری تب برفکی در بین دام‌های استان دارد.

عشایر استان مرکزی با جمعیت ۵ هزار نفری با ۷۷۱ خانوار در شهرستان های ساوه، زرندیه، خمین و دلیجان زندگی می‌کنند و با در اختیار داشتن ۳۳۰هزار راس دام، پنج هزار تن گوشت قرمز، ۲ هزار و ۴۰۰ تن شیر،۶۲۰ متر مربع صنایع دستی، ۲۱ هزار تن  محصولات زراعی و باغی تولید می‌کنند.

 

  • گروه خبری : اخبار اصلی,شهرستان ها,اراک,آشتیان,تفرش,شازند,دلیجان,ساوه,فراهان,خنداب,خمین,کمیجان,زرندیه,محلات
  • کد خبر : 259140

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید