• 1400/04/13 - 12:32
  • تعداد بازدید : 543
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

هشدار بهداشتی شماره ۱۴۰۰.۴.۱3 سازمان دامپزشکی برای جلوگیری از مسمومیت دام‌ها با اوره و سایر NPN ها

هشدار بهداشتی شماره ۱۴۰۰.۰۴.۱3 سازمان دامپزشکی برای جلوگیری از مسمومیت دام‌ها با اوره و سایر NPN ها

به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، کود اوره از کودهای مغذی کشاورزی است که در این  فصل از سال به منظور تقویت خاک و غنی‌سازی مزارع کشاورزی از آن استفاده می شود و در مزارع اغلب با حل کردن مقادیر قابل توجهی کود در استخرهای ذخیره سازی آب، برای کوددهی مزارع اقدام می‌شود. از آنجا که در صورت دسترسی دام ها به این منابع آبی، شاهد مسمومیت و در پاره ای مواقع، تلفات در این دام‌ها خواهیم بود و گزارش‌هایی مبنی بر مسمومیت دام ها با کود اوره گزارش شده است، توجه به توصیه هایی در این خصوص اجتناب ناپذیر و ضروری است. 

دام‌ها پس از مصرف منابع آلوده به کود اوره، علائمی از جمله لرزش عضلانی، تشنج، خروج آب و کف از دهان و بینی و زمین گیری را از خود بروز می‌دهند و در نهایت تلف می‌شوند و گوشت دام‌های مسموم نیز قابلیت مصرف انسانی ندارد و باید معدوم شود.
در این میان برای پیشگیری از رخداد مسمومیت باید دسترسی دام ها به منابع کود اوره محدود شود و برای کاهش موارد مرگ و میر هم باید نسبت به پیگیری معالجات دام‌‌هایی که وضعیت مناسبت‌تری دارند از طریق دامپزشکان اقدام شود.
اطلاع‌رسانی به موقع کشاورزان هنگام استفاده از کودهای شیمیایی و حصول اطمینان دامداران از آلوده نبودن منابع آبی و غذایی دام‌ها به کودهای شیمیایی، نقش موثری در جلوگیری از مسمومیت دام دارد. همچنین دامداران باید با توجه به سمپاشی باغ‌ها و مزارع با سموم شیمیایی، از وضعیت مراتع قبل از ورود دام‌ها به این مناطق نیز اطلاع حاصل کنند.
در این میان آن دسته از کشاورزان و دامداران که به کسب اطلاعات بیشتر از فرایند تشخیص، درمان و پیشگیری  از پیامدهای استفاده از کود اوره و سایر NPN ها دارند میتوانند اطلاعات تکمیلی و مستند علمی و کاربردی در این خصوص را از فایل پیوستی ذیل این خبر دریافت کنند تا با اطلاعات و اشراف بیشتری از خسارات این نوع مسممومیت‌ها پیشگیری کنند.
  • گروه خبری : شهرستان ها,اراک,آشتیان,تفرش,شازند,دلیجان,ساوه,فراهان,خنداب,خمین,کمیجان,زرندیه,محلات,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 275290
کلمات کلیدی
farahani عبدالله فراهانی

farahani عبدالله فراهانی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه