• 1400/04/20 - 11:32
  • تعداد بازدید : 120
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

واکسیناسیون دام‌های استان مرکزی ۹۲ درصد افزایش یافت

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: واکسیناسیون دام‌های این استان در سه ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹۲ درصد افزایش یافت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، دکتر سعید رحیمی افزود: ۲ میلیون و ۳۴۶ هزار راس دام سبک و سنگین استان مرکزی امسال علیه بیماری‌های مختلف واکسینه شدند که واکسیناسیون این دام‌ها در مدت مشابه سال گذشته یک میلیون و ۲۲۱ هزار و ۴۰۰  راس بوده‌ است.

وی ادامه داد: این دام‌ها علیه بیماری‌های تب برفکی، تب مالت، آنتروتوکسمی، آگالاکسی، آبله، قانقاریا و طاعون نشخوارکنندگان کوچک (p.p.r) ایمن سازی شدند.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: ۸۴ هزار و ۴۰۰ راس این دام‌ها در راستای مقابله با بیماری‌های مشترک بین انسان و دام علیه بیماری تب مالت واکسینه شدند که تعداد این دام‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲ برابر افزایش یافته‌ است.

رحیمی افزود: پنج هزار و ۹۵ قلاده سگ در این مدت علیه بیماری هاری و ۴۷ هزار و ۱۹۵راس دام نیز علیه بیماری سیاه زخم در استان مرکزی واکسینه و ایمن سازی شدند.

وی ادامه داد: ۹۹۱ مورد تست سل امسال برای مقابله با انتقال بیماری سل به انسان در دامداری‌های استان مرکزی انجام شد که در این آزمایش‌ها ۲ راس دام مبتلا به این بیماری شناسایی و از چرخه مصرف انسانی خارج شد.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی اظهار داشت: یک هزار و ۲۱۹ مورد تست برسلوز نیز امسال در راستای مقابله با شیوع احتمالی بیماری‌های مشترک انسان و دام در دامداری های صنعتی و سنتی استان مرکزی انجام و پنج راس دام مبتلا به این بیماری شناسایی و معدوم شد.

دکتر رحیمی گفت: ۳۵۲ مورد تست مشمشه نیز در سه ماه امسال با هدف پیشگیری از این بیماری در مزرعه‌های نگهداری اسب استان انجام شده و تعداد هفت مورد مثبت این بیماری در استان مشاهده شد.

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 275474
کلمات کلیدی
farahani عبدالله فراهانی

farahani عبدالله فراهانی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه