• 1401/02/26 - 08:54
  • تعداد بازدید : 27
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

کانون تب برفکی در استان مرکزی ۱۰ برابر کاهش یافت

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: کانون تب برفکی در این استان سال گذشته نسبت به سال قبل از آن ۱۰ برابر کاهش داشته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، دکتر مهدی جان‌محمدی افزود: پنج کانون تب برفکی سال گذشته در استان مرکزی مشاهده شد در صورتی که سال ۹۹ این کانون‌ها ۵۲ مورد بوده‌اند.

وی داد: افزایش واکسیناسیون، کنترل تردد دام و ضدعفونی جایگاه دام‌ در استان مرکزی از جمله عوامل کاهش بیماری تب برفکی در استان مرکزی بوده‌ است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: ۲۵۳ هزار و ۵۳۶ راس دام سال گذشته به صورت رایگان علیه بیماری تب برفکی ایمن سازی شدند که واکسیناسیون این دام‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۲۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

جان محمدی گفت: یک میلیون و ۴۳۶ هزار و ۸۳۶ راس گوسفند سال گذشته در استان مرکزی علیه بیماری تب برفکی ایمن سازی شدند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی با اشاره به مصرف 90 لیتر سم و ضد عفونی خاطرنشان کرد: اماکن دامی و محل نگهداری دام و تعداد هشت هزار و ۴۰۰ راس دام سنگین امسال در روستاهای داود آباد، خوشدون و ده نمک سم پاشی و ضدعفونی شدند.

جان محمدی افزود: ۹۰ لیتر سم برای ضدعفونی این دام‌ها علیه انگل و ویروس استفاده شده‌ است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی از آغاز طرح واکسیناسیون رایگان تب برفکی دام‌های سنگین در این استان خبرداد و افزود: این طرح از امروز بیست چهارم اردیبهشت ماه آغاز و به مدت یک ماه ادامه می یابد.

جان محمدی گفت: پیش بینی می شود ۸۰ هزار راس دام سنگین در این طرح به صورت رایگان علیه بیماری تب برفکی ایمن سازی می شوند.

وی ادامه داد: ۲ میلیون راس دام سبک نیز بر اساس پیش بینی های انجام شده امسال علیه بیماری تب برفکی واکسینه می شوند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی اظهار داشت: طرح واکسیناسیون دام‌های سبک علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک همزمان با سراسر کشور از ابتدای اسفندماه سال گذشته در این استان آغاز و تا سی و یکم خردادماه ادامه دارد.

جان محمدی گفت: ۲ میلیون راس دام سبک در راستای ریشه کن شدن طاعون نشخوار کنندگان کوچک، در استان مرکزی ایمن سازی می شوند.

 

 

 

  • گروه خبری : اراک,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 286121
کلمات کلیدی
farahani عبدالله فراهانی

farahani عبدالله فراهانی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه