• 1402/06/18 - 09:48
  • تعداد بازدید : 682
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

یک میلیون و ۱۳۱ هزار راس دام در استان مرکزی علیه طاعون نشخوارکنندگان ایمن شدند

رئیس اداره مدیریت بهداشت و بیماری‌های دامی اداره‌کل دامپزشکی استان گفت: یک میلیون و ۱۳۱ هزار راس دام سبک در استان در فاز بهاره امسال به صورت رایگان علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک ایمن ‌سازی شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، دکتر مهدی جان محمدی در این خصوص افزود: طرح ایمن‌سازی دام‌های سبک استان مرکزی علیه بیماری نشخوار کنندگان کوچک از اردیبهشت امسال در جمعیت بز و گوسفند استان کلید خورد و تا ابتدای شهریورماه جاری ادامه داشت.

وی ادامه داد: ۴۲۲ هزار و ۸۱۷ راس دام سبک استان مرکزی در این طرح توسط بخش دولتی و بقیه با مشارکت بخش خصوصی از طریق خرید خدمت به ‌صورت رایگان علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک ایمن‌سازی شد.

رئیس اداره مدیریت بهداشت و بیماری‌های دامی اداره‌کل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: طاعون نشخوارکنندگان کوچک(PPR ) از جمله بیماری‌های ویروسی بسیار واگیر برای گوسفند و بز است و در صورت شیوع این بیماری تلفات و خسارات اقتصادی فراوانی در جمعیت دامی حساس به همراه دارد.

جان محمدی، ترشحات چشمی و بینی، زخم در دهان، علایم تنفسی و اسهال را از جمله علایم بالینی بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک عنوان کرد و گفت: این بیماری واگیردار و ویروسی است و از قابلیت سرایت از دام اهلی به حیوانات وحشی برخوردار است.

  • گروه خبری : شهرستان ها,اراک,آشتیان,تفرش,شازند,دلیجان,ساوه,فراهان,خنداب,خمین,کمیجان,زرندیه,محلات,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 307385
کلمات کلیدی
روابط عمومی  استان مرکزی

روابط عمومی استان مرکزی

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه