• 1400/07/06 - 12:14
  • تعداد بازدید : 23
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

۱۰ هزار و ۴۴۲ قلاده سگ در استان مرکزی علیه هاری ایمن‌سازی شدند

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: ۱۰هزار و ۴۴۲ قلاده سگ امسال در این استان به‌صورت رایگان علیه بیماری هاری ایمن‌سازی شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، دکتر سعید رحیمی به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی هاری ( ۲۸ سپتامبر مصادف با ۶ مهر ماه ) افزود: واکسیناسیون سگ‌های استان مرکزی علیه بیماری هاری امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۰ درصد افزایش یافته‌ است.

وی ادامه داد: ۶ هزار و ۱۷۰ قلاده سگ نیمه نخست سال گذشته در استان مرکزی علیه بیماری هاری واکسینه شدند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: واکسیناسیون این سگ‌ها با مشارکت ۱۰ گروه متشکل از ۲۰ نفر از کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان انجام شد.

دکتر رحیمی افزود: هاری از جمله بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوانات است که  ویروسی و  کشنده بوده و در صورت سرایت درمان خاصی ندارد  ولی به آسانی قابل پیشگیری است.

وی ادامه داد: جاری شدن بزاق از دهان، تغییر ناگهانی رفتار و خلق و خوی حیوان، فلجی، حالت هجومی، عدم توانایی در بلع غذا و آب، ترس از نور خورشید و آب از جمله مهمترین علایم بیماری هاری است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: در صورت ابتلا انسان و حیوان به این بیماری راه درمانی برای آن وجود نداشته و احتمال تلفات ۱۰۰ درصد است.

رحیمی گفت: گزش حیوان آلوده، تماس  بزاق حیوان آلوده با انسان یا سایر حیوانات و راه های گوارشی و تنفسی از جمله مهمترین راه‌های انتقال بیماری هاری است.

وی ادامه داد: بر اساس مطالعات انجام شده سگ و گربه بیشترین سهم را در گزش انسان داشته و سگ و روباه نیز بیشترین سهم را در انتقال بیماری هاری به انسان دارد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی اظهار داشت: با توجه به اینکه بیشترین گزش حیوانات در کودکان است، آموزش و افزایش آگاهی افراد جامعه، واکسیناسیون سالانه حیوانات خانگی و سگ‌های نگهبان و گله و بسته نگه داشتن این حیوانات از جمله مهمترین راه‌های پیشگیری از انتقال بیماری است.

رحیمی خاطرنشان کرد: افراد در صورتی که مورد گزش حیوانات واقع شدند باید محل آسیب دیده را  به مدت ۲ تا سه دقیقه با آب و صابون شست و شو داده و در اولین فرصت به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند.

  • گروه خبری : اخبار اصلی,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 277267
کلمات کلیدی
farahani عبدالله فراهانی

farahani عبدالله فراهانی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه