• 1400/04/15 - 08:14
  • تعداد بازدید : 106
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

۶۸۲ هزار راس دام استان مرکزی علیه طاعون نشخوارکنندگان واکسینه شدند

رئیس اداره مدیریت بهداشت و بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: ۶۸۲ هزار و ۴۱۴ راس دام سبک این استان امسال علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک واکسینه شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، سعید رحیمی افزود: طرح ایمن سازی دام‌های سبک استان مرکزی علیه بیماری نشخوار کنندگان کوچک از اردیبهشت امسال در جمعیت بز و گوسفند استان کلید خورده و تا ابتدای مرداد ماه جاری ادامه دارد.

وی ادامه داد: در این طرح واکسیناسیون تاکنون ۱۷۲ هزار و ۱۹۸ راس دام سبک استان توسط بخش دولتی و بقیه  با مشارکت بخش خصوصی به ‌صورت رایگان علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک ایمن سازی شده‌ است.

رئیس اداره مدیریت بهداشت و بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی یادآور شد: واکسیناسیون دام‌ها در دامداری‌های صنعتی استان مرکزی توسط بخش خصوصی و به‌صورت واکسن‌های بهادار انجام می‌شود.

رحیمی توضیح داد: طاعون نشخوارکنندگان کوچگ (PPR ) از جمله بیماری‌های ویروسی بسیار واگیر برای گوسفند و بز است که تلفات و خسارات اقتصادی فراوانی در جمعیت دامی حساس به همراه دارد و ترشحات چشمی و بینی، زخم در دهان، علائم تنفسی و اسهال از جمله تظاهرات بالینی آن است.

وی افزود: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک یک بیماری واگیر و ویروسی می باشد که دارای قابلیت سرایت از دام اهلی به حیوانات وحشی قرار گرفته و در مکان‌هایی مشاهده می‌شود که دام اهلی در تماس با حیوانات وحشی باشند یا از آبشخورهای مشترک استفاده کنند.

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 275343
کلمات کلیدی
farahani عبدالله فراهانی

farahani عبدالله فراهانی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه