• 1400/07/14 - 12:19
  • تعداد بازدید : 14
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

۳۰۶ هزار و ۵۳۶ راس دام شهرستان خنداب ایمن‌سازی شدند

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان خنداب گفت: ۳۰۶ هزار و ۵۳۶ راس دام در این شهرستان امسال علیه بیماری‌های مختلف ایمن‌سازی شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره دامپزشکی شهرستان خنداب، مجید محمدی با اشاره به اینگه بیش از 60 درصد بیماریهای شناخته شده ، مشترک بین انسان ودام می باشد، واکسیناسیون دام ها را امری ضروری جهت پیشگیری  از بروز و سرایت این بیماریها به انسان بر شمرد. وی مبارزه با بیماریهایی نظیر تب مالت را از اولویت های شبکه دامپزشکی خنداب بر شمرد که در این راستا در این مدت تعداد 2857 راس دام سنگین و 44287 راس دام سبک بر علیه این بیماری واکسینه گردیده اند که تاثیر آن در کاهش موارد انسانی نیز نقش بسزایی ایفا خواهد کرد.

همچنین در این مدت در راستای طرح ریشه کنی کشوری بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک((ppr تعداد 171220 راس دام سبک(گوسفند وبز) برعلیه این بیماری واکسنه گردیده اند که با توجه به برنامه پیش بینی مقرر گردیده بود که 132000 راس واکسینه گردند که این رقم نشان از افزایش 30 درصدی واکسیناسیون نسبت به پیش بینی دارد. همچنین در این مدت در راستای شناسایی و مبارزه به موقع با این بیماریها تعداد 17174 راس دام  مورد پایش و مراقبت تب برفکی و 1309مورد پایش بیماری لمپی اسکین و 18419 مورد پایش بیمار شاربن در این شهرستان صورت پذیرفته است.

وی افزود که شهرستان خنداب دارای 2 مرکز درمانگاهی و 2 داروخانه و یک مرکز مایه کوبی وابسته می باشد که در که درحال خدمات رسانی به بهره برداران  شهرستان می باشند.

و ی افزود که تعداد 21 مرغداری گوشتی فعال در این شهرستان به ظرفیت 604630 قطعه وجود دارد که در این مدت تعداد 998187 قطعه جوجه ریزی در این واحدها  انجام شده است و نیز این شهرستان دارای 3 واحد مرغ تخمگذار با ظرفیت 109000 قطعه و یک واحد پرورش پولت تخمگذار به ظرفیت 24000 قطعه می باشد. .همچنین در راستای پیشگیری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تعداد 435 مورد پایش فعال و غیر فعال از نقاط هدف این شهرستان صورت پذیرفته که خوشبختانه تاکنون موردی از این بیماری در این شهرستان مشاهده نگردیده است.

همچنین در این مدت طرح واکسیناسیون طیور بومی بر علیه بیماری نیوکاسل به جهت سلامت جمعیت طیور بومی شهر ستان و نیز جلوگیری از شیوع و سرایت این بیماری به واحدهای صنعتی شهرستان، به اجرا درآمد. محمدی همچنین با اشاره به در این مدت 6 ماهه تعداد 221 راس دام سنگین و تعداد 917 راس دام سبک در کشتارگاه دام این شهرستان کشتار گردیده است بیان داشت که  یکی از اولویت های مهم شهرستان را مبارزه و پیشگیری از کشتار غیر مجاز با توجه به بیماری مهلک و کشنده تب کریمه کنگو و سایر بیماریهای مشترک دانست که دراین راستا تعداد 1152 بازرسی از مرکز عرضه فرآورده های خام دامی (قصابی،مرغ فروشی و..) در سطح شهرستان صورت پذیرفته که منجر به ضبط و معدوم سازی مقدار 30 کیلوگرم انواع فرآورده غیر قابل مصرف و خارج سازی آن از چرخه مصرف و نیز پلمپ یک واحد مختلف با دستور مراجع قضایی شده است.

همچنین به منظور آگاهی بخشی به بهره برداران و هم وطنان با توجه به بیماری کرونا  تعداد370 مورد آموزش با رعایت پروتکل های بهداشتی   در حوزه های مختلف دامپزشکی و تعداد 1450 پمفلت آموزشی توزیع گردید ه است.

در پایان محمدی با اشاره به شروع فصل سرما و احتمال شیوع بیماری تب برفکی به بهره برداران شهرستان توصیه نمودند که به منظور پیشگیری و جلوگیری از ضرر و زیان اقتصادی وبه منظور دستیابی به اطمینان و آرامش خاطر، هرچه سریعتر نسبت به واکسیناسیون دام های خود اقدام نوده و مسائل بهداشتی و رعایت اصول قرنطینه ای را بیش از پیش در دستور کار خود قرار دهند%

 

  • گروه خبری : خنداب
  • کد خبر : 277584
کلمات کلیدی
farahani عبدالله فراهانی

farahani عبدالله فراهانی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه