• 1400/07/19 - 10:56
  • تعداد بازدید : 8
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

۵۶۶ هزار راس دام در شازند علیه بیماری‌ها ایمن‌سازی شدند

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان شازند گفت: ۵۶۶ راس دام سبک و سنگین این شهرستان یک سال اخیر علیه بیماری‌های دامی ایمن‌سازی شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره دامپزشکی شهرستان شازند، دکتر رضا معینی مقدم افزود: این دام‌ها علیه بیماری‌های مختلف از جمله تب مالت، شاربن، لمپی اسـکین، تب برفکی و طاعون نشـخوارکنندگان با همکاری بخش خصوصـی و دولتی واکسینه شدند.

وی ادامه داد: تست سل و بروسلوز در این مدت برای شناسایی این بیماری‌ها بر روی ۵۰۸ راس گاو در دامداری‌های صنعتی و نیمه‌صـنعتی انجام شد که موردی از بیماری مشاهده نشد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان شازند خاطرنشان کرد: ۶ هزار و ۸۵۶ مورد بازدید از مراکز عرضه و نگهداری فرآورده‌های خام دامی در راستای نظارت بهداشتی بر تولید، اسـتحصال، نگهداری و عرضه فرآورده‌های خام دامی، توسط کارشـناسان نظارت بر بهداشت شبکه دامپزشکی شازند انجام شد.

معینی مقدم گفت: هفت هزار و ۶۷ کیلوگرم فرآورده خام غیر بهداشتی از جمله گوشت قرمز، گوشت سـفید، ماهی و آلایش دام و طیور کشف و با دسـتور مقام قضایی ضـبط، معدوم و از چرخه مصـرف انسانی خارج شد.

وی ادامه داد: ۱۸ پرونده تخلفات بهداشتی افراد و مراکز متخلف نیز در این مدت به مراجع قضایی ارجاع داده‌ شد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان شازند یادآور شد: مجوز ۲ میلیون و ۹۵۰ هزار و ۵۱ قطعه جوجه گوشتی یک روزه، چهار هزار قطعه بوقلمون و ۳۷ هزار قطعه پولت تخمگذار در این مدت صادر و ۲ میلیون و ۵۱۳ هزار و ۳۲۸ قطعه تخم چشم زده ماهی قزل آلا  در 4 واحد تفریخ شهرستان وارد شد.

معینی مقدم افزود: پنج هزار و ۸۱۷ مجوز حمـل فرآورده خام دامی در این مدت در شهرستان شازند صادر و ۹ هزار و ۳۶۱ مورد خودرو حمل فرآورده خام دامی به شهرستان وارد شده‌ است.

یک واحد مرکز مایه‌کوبی، 3 داروخانه دامپزشکی، 3 واحد درمانگاه تمام وقت، 1 دامپزشک نیمه وقت، یک کشتارگاه صنعتی طیور و ۲ کشتارگاه دام بخش خصوصی تحت نظارت شبکه دامپزشکی شازند در این شهرستان فعال هستند.

۶۰ واحد پرورش طیور شامل 3 واحد مرغ تخمگذار و 56 واحد پرورش مرغ گوشتی و 1 واحد پرورش بوقلمون در شازند فعال است و این شهرستان از نظر شمار واحدهای پرورش طیور رتبه نخست را در  استان مرکزی دارد.

 

عملکرد اداره دامپزشکی شهرستان شازند از 14 مهر ماه سال 99 تا 14 مهرماه 1400 به شرح زیر به استحضار می رساند:

در راسـتای مبارزه با بیماریهای های دامی، عملیات مایه کوبی 565735 راس دام سـبک و سنگین علیه انواع بیماریهای دامی و مشترک بین انسان و دام ماننـد، تب مالت، شاربن،لمپی اسـکین، تب برفکی، طاعون نشـخوارکنندگان و.. با همکاری بخش خصوصـی و دولتی در شهرسـتان صورت پـذیرفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است. جهت شناسایی دام های راکتور سلی و بروسلوزی تعداد 508 راس گاو در دامداریهای صنعتی و نیمه صـنعتی از نظر بیماریهای سل و بروسـلوز تست و خونگیری شدنـد که هیـچ مورد دام راکتور سـلی در دامـداریهای مذکور مشاهده نگردید. در بخش نظارت بهداشتی بر تولید، اسـتحصال، نگهداری و عرضه فراورده های خام دامی، کارشـناسان نظارت بر بهداشت شبکه دامپزشکی شازند با انجام 6856 مورد بازدید از مراکز عرضه و نگهداری فراورده های خام دامی در سـطح شهرسـتان، در مجموع مقدار 7067 کیلوگرم فراورده خام غیر بهداشتی از قبیل گوشت قرمز، گوشت سـفید، ماهی و آلایش دام و طیور کشف و حسب دسـتور مقام محترم قضایی ضـبط، معدوم و از چرخه مصـرف انسانی خارج نموده و 18 پرونده تخلفات بهداشتی افراد و مراکز متخلف به مراجع قضایی ارجاع داده شد.

در بخش طیور، و آبزیـان، مجوز بهـداشتی برای پرورش 2950051 قطعه جوجه گوشتی یک روزه، تعـداد 4000 قطعه بوقلمون و37000 قطعه پولت تخمگذار صادر شده، و نیز تعداد 2513328 قطعه تخم چشم زده ماهی قزل آلا جهت تفریخ در واحد های تفریخ بچه ماهی به شهرستان وارد گشته است.

در قسـمت قرنطینه و حمل و نقل فراورده های خام دامی تعـداد 5817 مجوز حمـل فراورده خام دامی از شهرسـتان صادر و 9361 مورد خودرو حمل فراورده خام دامی به شهرستان وارد گردیده است.

مزید استحضار تعداد 3 درمانگاه دامپزشکی، 3 داروخانه دامپزشکی و 1 مرکز مایه کوبی دام در شهرستان فعال می باشد.

 

  • گروه خبری : شازند
  • کد خبر : 277816
کلمات کلیدی
farahani عبدالله فراهانی

farahani عبدالله فراهانی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه