چاپ
ارسال به دوست

برگزاری دوره آموزشی بیماری های دام سنگین در استان مرکزی

دوره آموزشی بیماری های مایکوپلاسمایی در گاوهای شیری، لمپی اسکین و نکروز پیشرونده انتهای دم در سالن نظام دامپزشکی استان مرکزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، این دوره آموزشی که با تدریس دکتر نوری استاد دانشگاه اهواز و حضور رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی استان مرکزی، کلینسینها و مسئولین فنی داروخانه ها، کارشناسان مبارزه با بیماریهای دام شبکه های دامپزشکی استان و همچنین مدعوین دیگر از سایر استانها نیز همراه بود در سالن اجتماعات نظام دامپزشکی استان مرکزی برگزار شد. در این دوره مطالب جامع در مورد بیماری‌های عفونی مرتبط با تولید در گاوهای شیری، بیماری نکروز پیشرونده انتهای دم در گاوهای پرواری و بیماری لمپی اسکین و وضعیت این بیماری ها در ایران و جهان ارائه و روشهای مختلف پیشگیری و درمان آنها توضیح داده شد.

این کلاس باتوجه به اهمیت بیماری های دام سنگین نقش بسیاری در افزایش اطلاعات و بازآموزی تعداد 50 نفر از همکاران بخش دولتی و خصوصی دارد و می تواند سهم به سزایی در تشخیص صحیح این بیماری ها در دامداری های صنعتی و سنتی داشته باشد.

لازم به ذکر است بیماری نکروز پیشرونده انتهای دم در گاوهای پرواری با علائم بالینی همچون: افتادن موهای انتهای دم، نکروز و تورم و عفونت انتهای دم، پرخونی و التهاب سم و کاهش رشد، که وجود آلودگی های قارچی در غلات بویژه گندم و جو از علل بروز این عارضه (بیماری) در دام ها می باشد و علائم بیماری لمپی اسکین شامل: تب ۴۰ تا ۴۱ درجه سانتیگراد به مدت ۶ تا ۷۲ ساعت، آب ریزش از چشم ها، افزایش ترشحات بینی و حلق، ریزش دائمی بزاق، تورم غدد لنفاوی، ظهور برجستگی جلدی، عفونت ریه و مشکلات تنفسی، سرفه، التهاب و تورم در پاها و بین ۲ دست و عدم تمایل به راه رفتن است.

  • کد خبر: ١٣٤٢٧٣/
  • ٠٩:١٨ - 1398/04/16/
  • تعداد بازدید: 276

خروج