چاپ
ارسال به دوست

دامپزشکی مرکزی وجود جنون گاوی در ساوه را تکذیب کرد

دامپزشکی استان مرکزی وجود بیماری جنون گاوی در حوزه شهرستان ساوه را تکذیب کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، دکتر محسن شانقی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در پی انتشار خبری مبنی بر کشته شدن یک رأس گوساله مبتلا به جنون گاوی در شهرستان ساوه توسط پلیس، بررسی‌های صورت گرفته نشان داد که هیچ گونه گزارش مبنی بر بروز بیماری در این خصوص به دامپزشکی واصل نشده و دامپزشکی هم هیچ گونه بررسی و آزمایشی در خصوص این گوساله نداشته است و ابتلای این گوساله به جنون تکذیب می‌شود.

وی ادامه داد: مرجع اصلی تایید، تشخیص و گزارش بیماری های دامی از جمله جنون گاوی، تنها سازمان دامپزشکی است و هیچ مرجع دیگری صلاحیت تایید یا گزارش بیماری را ندارد.

شانقی تصریح کرد: تاکنون موردی از بیماری از جنون گاوی در استان مرکزی مشاهده نشده است و این در حالی است که بسیاری دیگر از بیماری‌ها علائم ظاهری و بالینی شبیه به جنون گاوی دارند که مستلزم آزمایش‌های تخصصی و بررسی‌های کارشناسی است.

مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی بیان کرد: مبتلا بودن گوساله کشته شده توسط پلیس به جنون گاوی به هیچ وجه توسط دامپزشکی مورد تأیید نیست و تنها آزمایشگاه‌های مرجع و کارشناسان این سازمان می‌توانند در خصوص بیماری اظهار نظر کنند.

شانقی افزود: در بسیاری از موارد در دام‌های سنگین در زمان بارگیری و یا حتی تزریق دارو به علت استرس ایجاد شده حالت تهاجمی پیدا می کند که این امر دلیلی بر وجود بیماری جنون گاوی نیست.

مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی عنوان کرد: لازم است در اظهار نظرهای حوزه دام و طیور نظرات کارشناسی دامپزشکی لحاظ شود.

ساعتی پیش پایگاه خبری پلیس استان مرکزی خبری مبنی بر کشته شدن یک رأس گوساله مبتلا به جنون گاوی در ساوه را اعلام کرد.

  • کد خبر: ١٣٤٣٧٥/
  • ١٩:٠٢ - 1398/04/16/
  • تعداد بازدید: 28

خروج