چاپ
ارسال به دوست

۸۹ تن فرآورده خام دام و طیور غیر بهداشتی در استان مرکزی کشف شد

۸۹ فرآورده خام دام و طیور غیر بهداشتی سال جاری در استان مرکزی کشف و از چرخه مصرف انسانی خارج شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی افزود: این فرآورده‌ها در جریان بازرسی از ۳۰ هزار و ۳۸۲ مورد بازرسی و ۵۱۳ مورد نمونه برداری برای انجام آزمایش های ادواری محصول نهایی فرآورده‌های خام دامی، پایش باقیمانده‌های آنتی بیوتیک در مرغداری‌های گوشتی از واحدهای تولید، نگهداری و عرضه محصولات دامی استان کشف شده است.

دکتر سیروس سلمان نژاد افزود: بازرسی‌های دامپزشکی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۶ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: ۲۵ هزار و ۳۳۱ کیلوگرم این اقلام فرآورده‌های خام دامی است و ۱۰۳ واحد متخلف در این زمینه به مراجع قضایی معرفی شدند.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: هفت هزار و ۶۰۴ تن گوشت سفید و قرمز بهار امسال در کشتارگاه‌های دام و طیور استان به دست آمد.

سلمان نژاد افزود: ۲۷ هزار و ۴۷۴ رأس دام سبک و سنگین با نظارت اداره کل دامپزشکی استان مرکزی در کشتارگاه‌های استان کشتار و یک هزار و ۲۳۶ تن گوشت در این واحدها تولید شده است.

وی ادامه داد: ۲۲ هزار کیلوگرم لاشه دام سبک و سنگین در این مدت به دلیل وجود برخی بیماری‌های انگلی و لاغری دام در کشتارگاه ها ضبط و معدوم شده است.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: ۶ میلیون و ۳۶۹ هزار قطعه طیور نیز در کشتارگاه‌های طیور استان کشتار شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته هشت درصد افزایش دارد.

سلیمان نژاد ادامه داد: ۱۴ هزار و ۱۶۹ تن گوشت مرغ با رشد ۱۰ درصدی در کشتارگاه‌های طیور استان مرکزی در این مدت به دست آمده که ۴۲ هزار کیلوگرم گوشت طیور غیر قابل مصرف تشخیص داده شده و توسط بازرسان این اداره کل ضبط و از چرخه مصرف انسانی خارج شده است.

وی گفت: با توجه به گرم شدن هوا نیاز است شهروندان فرآورده‌های خام دامی دارای شناسنامه و هویت را از مراکز مجاز تهیه کنند و این فرآورده ها را در زمان کم تمیز و در یخچال یا فریزر نگهداری کرده و از خرید محصولات خام دامی فاقد نشانه گذاری توسط افراد دوره گرد خودداری شود.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی درخصوص فرآورده‌های خام دامی مراتب را با شماره تلفن ۱۵۱۲ سامانه پاسخگویی به شکایات مردمی اطلاع رسانی کنند.

  • کد خبر: ١٣٤٤٩٦/
  • ٠٨:٣٤ - 1398/04/20/
  • تعداد بازدید: 62

خروج