چاپ
ارسال به دوست

۴۴ گروه نظارتی ذبح بهداشتی و شرعی در استان مرکزی را برای عید قربان برعهده دارند

۴۴ گروه ثابت و سیار نظارتی وظیفه بازرسی بهداشتی و ذبح شرعی در مکان های مجاز عرضه دام زنده در استان مرکزی را برای عید قربان برعهده دارند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: ناظران ذبح شرعی برای بازرسی و نظارت بهداشتی و شرعی بر دام های قربانی در روز عید قربان از ساعت هفت صبح تا ۱۳ ظهر در محل کشتارگاه‌های دام استان مستقر و وظیفه خدمت رسانی به مردم استان را برعهده دارند.

دکتر محسن شانقی افزود: این گروه ها متشکل از ۷۱ نفر دامپزشکی، بازرس بهداشت گوشت و ناظر ذبح شرعی کنترل و نظارت بهداشتی و شرعی دام‌های قربانی روز عید قربان در مرکز استان مرکزی و شهرستان‌های تابعه تمامی خدمات بهداشتی و شرعی را به صورت رایگان به مردم ارایه می کنند.

وی ادامه داد: محل استقرار گروه های ثابت ناظر شرعی در میادین دام، کشتارگاه ها، شبکه های دامپزشکی شهرستان ها است و گروه های سیار نیز به نقاط مختلف سرکشی دارند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی افزود: با توجه به احتمال انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام از جمله تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو(CCHF )  از دام به انسان به شهروندان توصیه می‌شود قبل از مصرف، گوشت دام‌های قربانی را  به مدت حداقل ۲۴ ساعت در دمای صفر تا چهار درجه سانتیگراد نگهداری کنند.

شانقی به شهروندان توصیه کرد: از کشتار دام‌هایی که دارای نشانه‌های درمانگاهی غیر طبیعی، آلودگی‌های انگلی خارجی و قارچی و نیز تب‌دار هستند خودداری کنند.

وی گفت: مردم می‌توانند در صورت نیاز با شماره تلفن ۱۵۱۲ (سامانه اطلاع رسانی و پاسخگویی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی) و یا شماره تلفن شبکه دامپزشکی شهرستان تماس حاصل کنند.

  • کد خبر: ٢٤٢٢٧٣/
  • ٠٨:٤٣ - 1398/05/20/
  • تعداد بازدید: 53

خروج