چاپ
ارسال به دوست

رزمایش عملیاتی کنترل و مبارزه با بیماری مشمشه در کمیجان برگزار شد

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: با توجه به مشاهده شدن بیماری مشمشه در شهرستان کمیجان رزمایش عملیاتی کنترل و مبارزه با بیماری مشمشه به مناسبت نکوداشت هفته پدافند غیرعامل در این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی کمیجان، دکتر محسن شانقی در رزمایش کنترل و مبارزه با بیماری مشمشه در شهرستان کمیجان اظهار کرد: بیماری مشمشه یکی از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام و از جمله بیماری‌های خطرناک است.

وی افزود:  با توجه به اهمیت این بیماری، امروز به منظور کنترل و شناسایی بیماری، تست و خونگیری از اسب‌ها انجام و بعد از مشکوک بودن نتیجه و انجام آزمایشات تکمیلی، در نهایت، حیوان مورد نظر به روش بهداشتی معدوم سازی شد.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی تصریح کرد: سنجش و شناسایی آمادگی دامپزشکی و دستگاه‌های مرتبط با نقاط قوت و ضعف در این زمینه از اهداف این اقدام است تا بتوانیم در زمان بحران‌ها واکنش سریع نسبت به بیماری‌های دامی بویژه بیماری‌های مشترک بین انسان و دام انجام داده و مبارزه و کنترل را انجام دهیم.

شانقی بیان کرد: با توجه به اینکه بیماری مشمشه در بین اسب‌های شهرستان کمیجان مشاهده شده باید اقدامات قرنطینه و پاکسازی و ضدعفونی در واحدها انجام و در اسرع وقت دستگاه‌های مربوطه با مجوز قانونی نسبت به معدوم سازی اسب آلوده اقدام کنند و بعد از آن نمونه برداری و پایش مراقبت از سایر دام‌ها نیز انجام شود.

وی ادامه داد: در صورتی که اسب مشکوک یا آلوده به استان یا شهرستان دیگر منتقل شده باشد نیز باید به شهرستان یا استان مربوطه اطلاع‌رسانی لازم در خصوص مراقبت انجام شود.

 


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٤٥٥٥٥/
  • ٠٩:١٢ - 1398/08/13/
  • تعداد بازدید: 119

خروج