چاپ
ارسال به دوست

تعداد کانون‌های تب برفکی در استان مرکزی کاهش یافت

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی از کاهش تعداد کانون‌های تب برفکی در خرداد امسال نسبت ماه قبل خبر داد و گفت: هفت کانون این بیماری فروردین‌ و ۱۷ کانون اردیبهشت‌ماه امسال در بین دام‌های سبک استان مشاهده شد که با انجام ضدعفونی و اجرای طرح واکسیناسیون، تعداد آنها در ماه جاری به۲ مورد رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل دامپزشکی استان مرکزی، دکتر محسن شانقی افزود: چهار کانون تب برفکی فروردین ماه و هفت کانون نیز اردیبهشت‌ماه امسال در بین دام‌های سنگین استان مرکزی مشاهده‌شد که تعداد این کانون‌ها با اقدامات انجام شده در خردادماه به سه کانون کاهش یافته‌است.

وی خاطرنشان کرد:بیش از ۴۰۰ هزار راس دام شامل ۳۵۰ هزار راس دام سبک و ۵۶ هزار و ۵۸۰ راس دام سنگین از ابتدای سال‌جاری تاکنون در راستای مقابله با بیماری تب برفکی در استان علیه این بیماری واکسینه شده‌اند.

شانقی با بیان اینکه تب برفکی از جمله بیماری‌هایی است که در صورت شیوع خسارات اقتصادی جبران ناپذیری را برای دامداران به همراه دارد، افزود: جلوگیری از نقل و انتقال دام به استان در کنار اجرای طرح‌های واکسیناسیون و ضدعفونی دامدارای ها تاثیر بسزایی در جلوگیری از شیوع این بیماری دارد.

وی گفت: دامداران برای جلوگیری از شیوع بیماری تب برفکی در استان باید موارد بهداشتی، انجام واکسیناسیون و ضدعفونی جایگاه دام‌هایشان را جدی گرفته و از نقل و انتقال دام به‌صورت غیر بهداشتی و بدون هماهنگی با دامپزشکی  خودداری کنند.

بی‌حالی، ریزش بزاق از دهان، لنگش و وجود زخم‌های تاول‌دار در داخل دهان، شکاف بین سم و تب از علامت‌های بیماری تب برفکی است و این عوامل سبب کاهش شدید تولید شیر و سایر تولیدات دامی، لاغری دام و سقط در آن‌ها می‌شود.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٣٠٣٢/
  • ١٠:٤٥ - 1399/03/31/
  • تعداد بازدید: 15

خروج