چاپ
ارسال به دوست

۶۰ هزار راس نشخوارکننده کوچک در خمین واکسیناسیون شدند

رئیس دامپزشکی خمین گفت: ۶۰ هزار راس نشخوار کننده کوچک شامل بز و گوسفند در راستای اجرای طرح واکسیناسیون علیه طاعون نشخوارکنندگان کوچک( پی پی آر) در این شهرستان ایمن سازی شدند.

به گزارش روابط عمومی رئیس شبکه دامپزشکی خمین، دکتر علی اصغر حمزلو افزود: این طرح با مشارکت  ۲ تیم خصوصی و تامین  هزینه دولتی، به صورت رایگان  و در مدت یک ماه اجرا شد.

وی اظهار کرد: طرح واکسیناسیون علیه طاعون نشخوارکنندگان کوچک در ۳۰ روستا از توابع خمین که در مجاورت با منطقه حفاظت شده هفتاد قله بودند و در سال گذشته کانون‌های این بیماری در آن‌ها مشاهده شده بود،  اجرا شد.

رئیس شبکه دامپزشکی خمین بیان کرد: ایمن‌سازی دام‌های حاشیه منطقه حفاظت شده هفتاد قله حفاظت از گونه های نادر جانوری را در پی دارد و به همین دلیل  دامپزشکی هرسال اقدام به واکسیناسیون دام‌های در این منطقه علیه طاعون نشخوارکنندگان می‌کند.

حمزه لو افزود: طاعون نشخوارکنندگان بیماری ویروسی با قابلیت واگیری شدید و انتشار سریع است که بیشتر نشخوارکنندگان کوچک شامل گوسفند و بز را مبتلا می‌کند.

وی ادامه داد: بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک با شروع ناگهانی تب، ریزش ترشحات از چشم و بینی، زخم دهان، تنگی نفس، اسهال بدبو و سرفه بروز می‌کند و دام مبتلا به شدت لاغر شده و تلف می‌شود.

۹ درصد جمعیت دامی استان مرکزی مربوط به خمین است و ۳۸۰ هزار واحد دامی در این شهرستان وجود دارد.

 

 

 

 


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٤٠٩٩/
  • ١٢:٥٣ - 1399/05/05/
  • تعداد بازدید: 6

خروج