چاپ
ارسال به دوست

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خبر داد؛

کشتار بیش از ۵۸ راس دام سبک و سنگین در کشتارگاه های مرکزی

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: در چهار ماهه نخست سال جاری در کشتارگاه های استان ۵۸ هزار و ۸۰۰ راس دام سبک و سنگین مورد کشتار قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل دامپزشکی استان مرکزی، دکتر محسن شانقی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: کشتارگاه‌ها یکی از واحدهای مهم تحت پوشش نظارت دامپزشکی است و بسیاری از بیماری‌های دام مانند بیماری‌های انگلی و مشترک که فاقد علامت است، را تشخیص داده و لاشه‌های آلوده از چرخه مصرف مردم خارج می‌کند.

وی ادامه داد: تمام پیش سردهای کشتارگاه‌های استان در خصوص بیماری‌هایی مانند تب خونریزی دهنده کریمه کنگو ( CCHF) فعال است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی بیان کرد: بحث‌های بهداشتی و نظارتی در تمامی کشتارگاه‌ها در حال انجام است.

شانقی از مردم درخواست کرد فرآورده‌های خام دامی را از مرکز مجاز و دارای مهر دامپزشکی خریداری کنند.

وی گفت: در چهار ماهه نخست سال جاری در کشتارگاه‌های دام ۵۸ هزار و ۸۰۰ رأس دام سبک و سنگین مورد کشتار قرار گرفتند که ۲ هزار و ۲۳۰ تن گوشت استحصالی و ۳۲۹ رأس دام به دلیل بیماری انگلی و ضایعات مرضی از چرخه مصرف خارج شدند.

به گفته مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی در چهار ماهه نخست سال جاری کشتارگاه‌های طیور ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه طیور کشتار شده است و گوشت استحصالی آنها ۲۱ هزار و ۱۰۰ تن بوده و ۷۴ هزار قطعه مرغ نیز از چرخه مصرف خارج شدند.

شانقی به ۳۹ هزار مورد بازدید صورت گرفته از مراکز عرضه مانند رستوران‌ها، قصابی‌ها و ۹ هزار بازدید از مراکز بسته بندی و مرغ فروشی‌ها اشاره کرد و افزود: ۲۸ هزار کیلوگرم فرآورده غیر بهداشتی در این واحدها شناسایی، ضبط و معدوم شده و 1۳۹ واحد متخلف به مراجع قضائی معرفی شده است.

وی خاطرنشان کرد: همشهریان می‌توانند در صورت نیاز با شماره تلفن ۱۵۱۲ (سامانه اطلاع‌رسانی و پاسخگویی اداره‌کل دامپزشکی استان مرکزی) و یا شماره تلفن شبکه دامپزشکی شهرستان تماس حاصل کنند.

 

 


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٤٢٦٤/
  • ٠٨:٤٤ - 1399/05/09/
  • تعداد بازدید: 7

خروج